Bir takım temaslarda bulunmak için Brüksel'e giden Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bu kapsamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Brüksel temsilciliğinde iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldi.

STK'ların üzerlerine düşen görevleri olduğunu hatırlatan Muş, "Sizlerin de kendi muhataplarınıza farklı kanallardan Türkiye'nin tezlerini, yaklaşımını ifade etmenizin önemli olduğunu düşünüyorum." devamında "Bu sene yüzde 6'dan daha fazla bir büyüme beklentimiz söz konusu." ifadesini kullandı.

Muş, Türkiye'nin üretim, turizm ve hizmet ihracatı konusunda iyi bir noktaya geldiğini ve Bu yılın ilk çeyreğinde ihracatın 50 milyar doları yakaladığını belirten Bakan Muş, 2021'de 200 milyar doların üzerinde bir ihracat hedefini yakalamayı öngördüklerini söyledi.

Muş, Türkiye'nin üretim, turizm ve hizmet ihracatı konusunda iyi bir noktaya geldiğini, keşfettiğimiz doğal gaz rezervlerinin 2022 sonu veya 2023 başında sisteme entegre edileceğini söyleyen Bakan, "Türkiye artık enerji olmasa dahi cari fazla verme noktasına hızlı biçimde ilerliyor. Enerji ile beraber artık cari fazla veren bir ülke pozisyonuna dönüşüne çok az kaldı diyebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Başa baş bir ticaretimiz var

Muş, "2020'de AB üyesi 27 ülkeye 70 milyar dolarlık ihracatımız 73 milyar dolarlık ithalatımız söz konusu oldu. Başa baş bir ticaretimiz var. AB'nin dış ticaretinde 150 milyar dolarlık bir partnerliği teşkil ediyoruz."